Nowinki na WSKPZLRZ

Wszystko o wszystkim! Zostań z nami aby poznać lepiej Świat!

Poradniki

Warto czytać dzieciom

Warto czytać dzieciom
Ostatnie badania wśród Polaków wykazują, że czytamy coraz mniej książek. Okazuje się, że jedynie czterdzieści procent z nas czyta jakieś książki w ciągu roku. Zazwyczaj jednak jest to niewiele pozycji książkowych, które można policzyć na palcach jednej ręki. Wyniki te są przerażające, ponieważ świadczą o tym, że społeczeństwo staje się niestety coraz mniej wykształcone i oczytane. Coraz więcej osób ma również problem z pisaniem po polsku oraz ze stylistyką swoich pisemnych wypowiedzi. Czytanie książek ma bowiem ogromny wpływ na to, w jaki sposób się wypowiadamy, czy nie popełniamy błędów ortograficznych i gramatycznych oraz na nasze słownictwo. Dowiedziono już, że czytanie książek bardzo wzbogaca słownictwo każdego człowieka. Badania wskazują, że przeciętny Polak najchętniej czyta literaturę popularną, sensacyjną i beletrystykę. Rzadko kiedy sięgamy już po literaturę fachową, lub naukową. Zazwyczaj dotyczy to jedynie studentów oraz osoby pracujące w danej dziedzinie na co dzień.

W Polsce obecnie funkcjonuje kilak kampanii zachęcających Polaków do czytania książek. Często są to kampanie, które mają nakłaniać rodziców małych dzieci do czytania im codziennie na dobranoc. Dzięki takiemu zwyczajowi można bardzo pobudzić wyobraźnię dziecka i wpłynąć na jego rozwój umysłowy. Dzieci, które codziennie słuchają bajek czytanych przez rodziców, mają mniejszy problem z przyswajaniem słownictwa, z wypowiadaniem się i z tworzeniem zdań złożonych. Często również lepiej się uczą i szybciej same zaczynają czytać. Poza tym, czytanie z dzieckiem to doskonały sposób na wartościowe spędzenie wspólnie czasu. Wielu rodziców dopiero późnym wieczorem, kiedy młody człowiek kładzie się już spać, ma czas, który może mu poświęcić bez wyrzeczeń. Można nawiązać więc z dzieckiem doskonałą więź, dzięki wspólnemu czytaniu i takiej nauce.

Dzieci, którym rodzice czytują książki dużo chętniej same sięgają po nie w przyszłości. Zazwyczaj taki zwyczaj wynosi się właśnie z domu rodzinnego. Jeżeli dziecko obserwuje swoich rodziców czytających, samo uważa to także za doskonałą rozrywkę. Psychologowie wskazują, że czytanie książek jest bardzo ważne w naszym życiu i dzięki niemu zupełnie inaczej postrzegamy świat i zmienia się nasza wyobraźnia. Osoby, które dużo czytają, mają szeroką wiedzę o całym świecie i bez problemu uczą się całkiem nowych rzeczy. Dziecko może więc pogłębiać swoją wiedzę i dowiadywać się ciekawych rzeczy o świecie. Oczywiście bardzo ważne jest, żeby zawsze wybierać wartościowe pozycje książkowe. Na początku, to rodzic ma całkowity wpływ na to, co będzie dziecku czytał. Wybierajmy więc bajki, które są mądre i mają jakiś morał. Dzięki nim, można dziecko nauczyć również wielu mądrych rzeczy o życiu. Obecnie na rynku pojawia się mnóstwo wspaniałych wydań książek, które zawierają również piękne ilustracje znanych autorów. Dzięki takim ilustracjom można dodatkowo rozbudzić wyobraźnię każdego dziecka.

Kiedy dziecko zaczyna już czytać całkiem samo, najlepiej jest mu doradzić wybór odpowiednich pozycji książkowych. Wiele z nich, jak an przykład Dzieci z Bullerbyn, Ania z Zielonego Wzgórza, czy też Przygody Tomka Sawyera, to niekwestionowane perełki, które nie schodzą z listy bestsellerów dla dzieci od kilkudziesięciu lat. Można także dzieciom proponować książki, które traktują o przyrodzie, o dzikich zwierzętach, ich ciekawym świecie i zwyczajach. Dzięki nim, dziecko dowiaduje się wielu przydatnych mu informacji. Poza tym, wiele wydawnictw proponuje także książki o astronomii i innych dziedzinach nauki, które zachwycą każdego młodego człowieka. Najważniejsze, to odkryć czym nasze dziecko się interesuje i proponować mu pozycje, które będą mu sprawiały wiele radości, a jednocześnie będą wartościowe w kontekście edukacji szkolnej.

Rolą rodzica jest zadbanie o to, aby dziecko miało jak najlepszy start w swoje dorosłe życie. Każdy rodzic powinien więc zadbać o to, aby dziecko kochało czytać i potrafiło w książkach znaleźć potrzebne mu informacje. W dobie Internetu nie jest to już wcale tak oczywiste dla wielu osób. Rodzice, którzy nie mają czasami czasu na czytanie swoim dzieciom, mogą również pomyśleć o audiobookach. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ takiego audiobooka można słuchać nawet z dzieckiem. Wiele osób zabiera takie bajki ze sobą w dalszą podróż i słucha książek czytanych przez najlepszych polskich aktorów w trasie. Takie książki czytane przez innych można kupić za niewielkie pieniądze lub nawet pobrać za darmo z Internetu w wielu przypadkach. Istnieją również wydania audiobooków dla dorosłych. Warto więc zainteresować się tym tematem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *