Nowinki na WSKPZLRZ

Wszystko o wszystkim! Zostań z nami aby poznać lepiej Świat!

Czas wolny

Skysurfing – co potrzebne?

Skysurfing – co potrzebne?

Szybkie tempo współczesnego życia, coraz to wyższe wymagania, chęć oderwania się od rzeczywistości sprawiają, że ludzie szukają sposobu na odprężenie i relaks za pomocą sportów i działań wywołujących nadmiar adrenaliny. Poszukiwacze mocnych wrażeń starają się tak urozmaicić daną dyscyplinę, żeby ocierała się o ryzyko wywołujące silne odczucia tak odmienne od codziennego życia.

Sky surfing to określenie obejmujące dyscyplinę sportową, gdzie zawodnik musi wyskoczyć z samolotu, aby wykonać lot ślizgowy w powietrzu na desce surfingowej, która jest przypięta do stóp. Na wykonanie zaplanowanych ewolucji ma raptem około 50 sekund(ze względu na prędkość spadania). Sport ten wymaga, aby zapanować nad swoim ciałem, ale również nad deską. Początek sky surfingu datuje się na lata ’80.

Do uprawiania sky surfingu uczestnik musi zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Sport ten niestety nie należy do najtańszych. Na szczęście niektóre elementy sprzętu można wypożyczyć, ale już pozostały sprzęt trzeba już zakupić. Jeżeli jednak sport ten towarzyszy nam w życiu często warto zainwestować w dobry sprzęt. Podstawowe elementy sprzętu, bez których nie ma sky surfingu to deska, latawiec, drążek sterowniczy(inaczej nazywany bar) oraz trapez. Innymi, dodatkowymi elementami potrzebnymi przy uprawianiu sky surfingu są pianka, odpowiednie buty, kask, nożyk czy kamizelka ratunkowa.

Każdy element jest do kupienia spośród różnych rodzajów. W przypadku deski wybieramy jej rodzaj w oparciu o nasze umiejętności czy poziom zaawansowania. Przykładowe rodzaje desek to mutant, twintip, wakeboard czy directional. Z kolei w przypadku latawca popularnym sprzętem są latawce cztero- linkowe dmuchane. Wyróżnia się jeszcze taki sprzęt jak latawce pompowane jak np. Hybryda, Delta, Bow czy C-shape.

Własny sprzęt to koszt około 2700 złotych, jeśli postawimy na sprzęt tani lub używany. W przypadku, gdy marz się nam dobry sprzęt jest to wydatek rzędu 4550 złotych, choć może być drożej, gdy zadbamy o jakość co będzie kosztowało około 9000 złotych za cały sprzęt. O tym jaki sprzęt jest najlepszy warto zapytać fachowca, co jest bardzo istotne, gdy dopiero zaczynamy ze sky surfingiem.

Osoba chcąca uprawiać taką dyscyplinę powinna zaopatrzyć się w dodatkowy sprzęt, który choć nieobowiązkowy to jednak potrzebny. Na sprzęt ten składają się takie elementy jak wysokościomierz czy GPS. Spadochron powinien być z automatycznym systemem otwierania się, kask, gogle, specjalny kombinezon do uprawiania sky surfingu i przede wszystkim odpowiednia deska. Właściwa deska powinna być w rozmiarze 75 procent wzrostu skoczka.

Kombinezon, kask czy gogle to stałe wyposażenie skoczka, bez którego nie można wykonać skoku. Natomiast najmniejsza deska jaka nadaje się do skoku to taka, która ma 110 centymetrów długości oraz 22 centymetry szerokości.

Sky surfing to alternatywa dla osób mających doświadczenie ze skydivingiem czy surfingiem. Jest to nowy obszar aktywności fizycznej, gdzie można doznać nieznanych wcześniej wrażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *