Nowinki na WSKPZLRZ

Wszystko o wszystkim! Zostań z nami aby poznać lepiej Świat!

Turystyka

Co warto zwiedzić w Łodzi?

Co warto zwiedzić w Łodzi?

Dla większości weekendowych podróżników Łódź wydaje się nie przedstawiać większej wartości i czasami postrzegane jest jako miasto w którym nie ma co oglądać. Z pewnością temu miastu daleko jest do najbardziej znanych miejscowości turystycznych, ale nie znaczy to wcale, że Łódź jest tylko miastem wygasłych już kominów fabryk. A skoro Łódź ma się czym pochwalić, to co warto zwiedzić w Łodzi?

Wiele zależy tutaj od zainteresowań samego turysty. Łódź to miejsce gdzie najlepiej czują się miłośnicy industrialnych klimatów i wysokiej kultury. Miasto słynie przede wszystkim z wielkiej liczby teatrów, kin, muzeów i galerii sztuki. Gdyby zrobić listę tego co warto zwiedzić w Łodzi, to bardzo szybko okazałoby się, że potrzeba wielu dni aby zobaczyć chociażby połowę z tego co oferuje ta metropolia. Jeżeli ktoś przyjechał do Łodzi służbowo lub z bardzo krótką wizytą, która uniemożliwia mu całodzienne wędrówki po zabytkach, powinien obowiązkowo odwiedzić najważniejszy punkt Łodzi – majestatyczną ulicę Piotrkowską. Pięć kilometrów elegancji, szyku i zabytkowych kamienic to z pewnością coś co warto zwiedzić w Łodzi.

Aby połączyć przyjemne z pożytecznym, najlepiej udać się do Muzeum Miasta Łodzi, które zajmuje budynek dawnego pałacu rodziny Poznańskich. Tuż obok znajduje się zrewitalizowana fabryka tego fabrykanta – obecnie na jej terenie pracuje ogromne centrum handlowo-rozrywkowe nazwane od historycznych naleciałości budynków „Manufakturą”. To tam aktualnie tętni całe życie towarzyskie Łodzi. Bo przyjeżdżając tutaj warto nie tylko pytać o to co warto zwiedzić w Łodzi, ale też o to co się w niej dzieje. A dzieje się całkiem sporo – liczne koncerty i festiwale przyciągają łodzian i mieszkańców okolicznych miast tysiącami.

Miłośnicy historii z pewnością chętnie odwiedzą zabytkowe kościoły i cerkwie oraz obejrzą najważniejsze pozostałości po wielokulturowej przeszłości miasta – kamienice. Wojenna zawierucha oszczędziła Łódź przed bombardowaniami i masowym ostrzałem artylerii, dzięki czemu zachowała ona autentyczną zabudowę z XIX wieku. Niesamowita architektura i oryginalne kompleksy fabryczne to z pewnością jedna z odpowiedzi na pytanie: „Co warto zwiedzić w Łodzi?”. Wspomniana wojenna historia miasta jest również jednym z ważniejszych punktów życia tej metropolii. Zabytki związane z tragicznymi wydarzeniami holocaustu są obecne w tkance murów i budynków. Warto więc w zadumie odwiedzić Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz jego oddział mieszczący się na terenie dawnego getta żydowskiego. Ekspozycja poważna i skłaniająca do refleksji, ale bardzo ważna i ciekawa z punktu widzenia współczesnego obserwatora.

Co warto zwiedzić w Łodzi? Najlepiej wszystko! Ogromne i prężnie działające miasto jest z pewnością odskocznią od tradycyjnych wypraw po znanych i tłumnie odwiedzanych miejscowościach. Wiele zabytków związanych z panowaniem fabrykantów to unikalna dla Łodzi atmosfera zatrzymanego w pół kroku XIX wieku. Tego co można zobaczyć w tym mieście, nie mają żadne inne – to jedyne takie miejsce w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *