Nowinki na WSKPZLRZ

Wszystko o wszystkim! Zostań z nami aby poznać lepiej Świat!

Czas wolny

Program Au Pair w USA – wymagania i podstawowe informacje

Program Au Pair w USA – wymagania i podstawowe informacje

Praca za granicą, do jakiego kraju byśmy nie wyjechali, zawsze wygląda bardzo dobrze w CV. Młodzi ludzie często nie wiedzą, z jakim zawodem chcą związać swoja przyszłość, a nawet jaki kierunek studiów wybrać, nic więc dziwnego, że spore grono z tej grupy wybiera roczną przerwę od nauki. W tym czasie wchodzą na rynek pracy i zdobywają pierwsze szlify w różnych miejscach zatrudnienia jak kawiarnie, fabryki itd. Jednak by nie stracić tego czasu dobrze jest zadbać również o jakość zatrudnienia, gdyż rozdawanie przez rok ulotek nie jest ani ambitne ani opłacalne. Doskonałym wyjściem jest w tej sytuacji program Au Pair organizowany w naszym kraju w porozumieniu z kilkoma państwami w Europie oraz ze Stanami Zjednoczonymi. Jest to o wiele lepsza alternatywa niż zmywanie naczyń w jakimś barze w Wielkiej Brytanii. Nic jednak za darmo, a właściwie należało by powiedzieć, że nic nie jest tu tak po prostu, na piękne oczy.

USA Au Pair – co to takiego?

Mówiąc w skrócie jest to jeden z kilku międzynarodowych programów wymiany kulturowej, w którym bierze udział zarówno pełnoletnia młodzież z Europy, jak i z Ameryki. Cel jaki przyświeca tej inicjatywie to czasowe zatrudnienie cudzoziemców w charakterze „starszej siostry” lub „starszego brata” dla swoich dzieci. Ma to mieć taki skutek, że obca osoba poznaje kulturę i zwyczaje panujące w goszczącym ją kraju i rodzinie, a w zamian przejmuje część obowiązków rodziców i opiekuje się ich potomstwem na wiele różnych sposobów. Taka osoba traktowana jest wówczas jako pełnoprawny członek rodziny, z czym wiąże się również uczestnictwo w różnych uroczystościach, na które zostaje zaproszona „host rodzina”. By otrzymać zatrudnienie w USA w charakterze Au Pair należy skorzystać z usług utworzonej specjalnie w tym celu agencji rekrutacyjnej. Tylko w ten sposób można uzyskać odpowiednią wizę (sygnatura J-1), uprawniającą do legalnej pracy i pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Wymogi, aplikacja

Wbrew pozorom do USA może wyjechać każda młoda osoba, która zdoła spełnić kilka podstawowych wymagań, jakie w takich okolicznościach musi posiadać kandydat/ kandydatka na stanowisko Au Pair. Jak już wspomnieliśmy należy być osobą pełnoletnią by w ogóle móc myśleć o aplikacji w tym programie. Dodatkowo wymaga się by starszy brat lub siostra nie posiadali własnych dzieci, byli nie starsi niż 26-27 lat, potrafili płynnie porozumiewać się po angielsku, mieli doświadczenie w opiece nad dziećmi oraz bardzo często by posiadali prawo jazdy (niektóre rodziny dają swojej/emu Au Pair samochód na czas pobytu). Spełniając te kilka warunków można podpisać umowę z agencją, wypełnić aplikację amerykańskiego pośrednika, odbyć test psychologiczny oraz przystąpić do rozmowy kwalifikacyjnej. Sukces na tym etapie skutkuje udostępnieniem profilu kandydata bądź kandydatki zainteresowanym rodzinom, które mogą wybrać sobie kogo zaproszą do swojego domu i życia. Często zanim zapadnie ostateczna decyzja przeprowadzają oni również kilka rozmów na Skypie z wybraną „siostrą” lub „bratem”.

Prawa kandydata

Jeśli z obu stron jest akceptacja to rozpoczyna się proces uzyskania wizy, zakupu biletów lotniczych i ustalania terminu pracy, który trwa tu od 6 miesięcy do roku, oczywiście z możliwością przedłużenia (niekoniecznie w tej samej rodzinie). Osoba wyjeżdżająca do USA do pracy w charakterze Au Pair ma zapewnione:
– nocleg, pełne wyżywienie oraz własny pokój,
– jednorazowe stypendium 500 USD na zakup interesującego ją kursu na pobliskiej uczelni lub w szkole językowej,
– opłacenie przelotu w obie strony,
– pokrycie kosztów ubezpieczenia medycznego na cały pobyt i pracę w USA,
– kieszonkowe na własne wydatki (ok. 800 USD miesięcznie).

Zadania amerykańskiej/go Au Pair

Nic nie ma za darmo. Praca to w końcu obowiązki, a tych Au Pair ma całkiem sporo. Wszystko zależy oczywiście od tego czego wymaga dana rodzina, ale zawsze jest to opieka nad dziećmi i to w bardzo różnym wieku i zakresie. Mogą to być zarówno kilkulatki, jak i nastolatkowie. Poza tym bardzo często osoba zatrudniona w tym charakterze musi:
– przygotowywać dzieci do szkoły, zawozić je i odbierać z niej oraz jeździć z nimi na różne zajęcia dodatkowe,
– pomagać w odrabianiu lekcji,
– gotować obiady,
– bawić się z dziećmi, chodzić na spacery itp.,
– prać ubrania dzieci i je prasować,
– ścielić ich łóżka, sprzątać ich łazienkę oraz utrzymując nienaganny porządek w kuchni,
– robić dla rodziny zakupy.

Czasem zdarza się, że host family stawia dodatkowe wymagania co do obowiązków, ale to już wyłącznie od kandydata/ki zależy czy się na nie zgodzi, gdyż nie ma takiego obowiązku. Są to np. przygotowanie posiłków dla całej rodziny, sprzątanie mieszkania, zajmowanie się ogrodem, opieka nad zwierzętami, mycie okien, czy opieka nad dziećmi goszczącymi jedynie u danej rodziny.

Wady i zalety

Jak nietrudno się domyślić życie Au Pair nie jest cały czas kolorowe i usłane różami. Musi ona czasem włożyć wiele wysiłku by uporać się ze swoimi podstawowymi obowiązkami, a jako osoba młoda może nie być jeszcze do tego przyzwyczajona. Niektórym może przeszkadzać również przedłużająca się rozłąka z bliskimi, którą nie zawsze może załagodzić dostęp do komunikatorów internetowych. Zdarzają się również nieuczciwi klienci, którzy próbują wykorzystać sytuację i szukają jedynie taniej siły roboczej. Życie Amerykanów to także wczesne wstawanie, co nie każdemu pasuje.

Plusów jest jednak o wiele więcej, a są nimi:
– praktyczna nauka języka angielskiego,
– możliwość bliskiego poznania innej kultury,
– wolne weekendy (w sobotę i niedziele Au Pair nie ma obowiązku pracować),
– dwa tygodnie płatnego urlopu na cały pobyt,
– niski koszt wyjazdu (ok. 1000 zł) oraz gwarancję bezpieczeństwa i pomocy ze strony agencji rekrutującej,
– nawiązanie wielu nowych znajomości oraz międzynarodowe doświadczenie zawodowe,
– doskonałe warunki finansowe, które pozwalają na zwiedzanie Ameryki w czasie oraz po skończonym okresie pracy u goszczącej nas rodziny (wiza zawsze obejmuje jeden miesiąc więcej niż okres pobytu w miejscu zatrudnienia).

Autor: podróż do USA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *