Artykuły dziecięce – zabawki i plecaki

Życie dziecka przebiega w kilku etapach. Niemowlę potrzebuje ubranek, drobnych zabawek oraz wózka, krzesełka czy nosidełka. Dla kilkulatka najważniejsze są zaś większe zabawki i pomoce dydaktyczne. Natomiast dla dziecka w wieku szkolnym najbardziej istotna staje się odpowiednia wyprawka.

Artykuły dziecięce dla kilkulatków

Maluchy w wieku przedszkolnym muszą poznawać świat i odpowiednio się rozwijać. Ważne jest więc, by wybierać im odpowiednie zabawki – takie, które umożliwią im nieustanną stymulację. U dzieci mniejszych, mniej więcej dwuletnich najlepiej sprawdzą się zabawki rozwijające motorykę, koordynację ruchów i sprawność całego ciała. Będą to więc: piłki, klocki, ale też wszelkie zabawki na sznurku (samochody czy plastikowe zwierzątka) oraz wózki dla lalek. Jest to też najlepszy czas dla pierwszych układanek i puzzli, twardych i dużych książeczek, a także zabawek z „wyposażenia kuchni”. U dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) główną rolę odgrywa aktywność fizyczna. Doskonałym wyborem będzie wiec zakup pierwszego rowerka, skakanki czy też hulajnogi. Jest to także okres, w którym należy kształtować precyzję ruchów kilkulatków. Warto więc wybierać dla niego wszelkie artykuły, które będą jej wymagać: malowanki, farby, plastelina, puzzle z wieloma elementami, drobne klocki albo nawlekane koraliki. Warto zaznaczyć, że przedszkolaki uwielbiają wręcz zabawy „tematyczne”, dlatego doskonale sprawdzą się u nich zestawy typu: mechanik, lekarz, kucharz czy farmer. Dla dzieciaków w wieku wczesnoszkolnym zakupy są o tyle łatwiejsze, że doświadczenie wyniesione ze szkoły pozwala im określić czym się interesują. Dzięki temu zabawki można w pełni dopasować do ich potrzeb. Zaczynają być to wtedy gry logiczne i przedmioty typu globus, mikroskop albo teleskop.

Jak wybrać plecak dla swojego dziecka?

Oczywiście najważniejsze jest to, by jego noszenie było dla malucha jak najbardziej komfortowe. Szczególnie, że książki i przybory potrafią ważyć nawet kilka kilogramów. Ważne jest, by struktura plecaka (usztywnienia i szelki), nie wymuszały u dziecka nieprawidłowej postawy (a co za tym idzie – wad kręgosłupa). Rozmiar plecaka należy zaś dobrać do wielkości dziecka, to znaczy, że:
– dół plecaka powinien leżeć na części krzyżowej kręgosłupa,
– góra nie może wystawać powyżej linii ramion.
Taka wielkość plecaka pozwoli bowiem na wygodę, a jednocześnie umożliwi poprawne rozmieszczenie ciężaru. Istotne jest także to, by plecak nie był ciężki sam w sobie – bo wtedy nie będzie stanowił dodatkowego obciążenia. Dobrze jest znaleźć plecak wykonany z materiału wodoodpornego, a także odpornego na zabrudzenia i łatwego do utrzymywania w czystości. Wygodnym rozwiązaniem dla malca będzie plecak z uchwytem, ułatwiającym jego podnoszenie, przenoszenie czy zakładanie. Najlepiej jest także, by tornister, szczególnie młodszych dzieci, nie posiadał żadnych ostrych czy wystających a niepotrzebnych elementów. Wybierając artykuły dziecięce dla swoich pociech zawsze trzeba brać pod uwagę estetykę, ale też bezpieczeństwo ich wykonania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *